Kansas FFA Association

14 Kansas FFA Members named National Proficiency Finalists

Thrity-nine members of the Kansas FFA have been recognized by the National FFA Organization in the 2014 Proficiency Awards. Fourteen members were named as national finalist and will be present at the 2014 National FFA Convention in Louisville when the national winners are announced.

Area

Member, Chapter

Rank

Agricultural Communication

Kendal Peterson, Southeast of Saline

Gold

Agricultural Education

Caitlan Schasteen, Paola

Bronze

Agricultural Mechanics Fabrication & Design

Devin Neal, Chapman

National Finalist

Agricultural Mechanics Repair & Maintenance (P)

Collin Allerheiligen, Washington County

Silver

Agricultural Sales – Entrepreneurship

Allen Dorrell, Doniphan West

National Finalist

Agricultural Sales – Placement

Trent Frye, Republic County

Gold

Agricultural Service

Lance Robertson, Holcomb

National Finalist

Agriscience Research - Integrated Systems

Aubri Zogg, Coffeyville

Silver

Beef Production (E)

Matthew Bekemeyer, Washington County

National Finalist

Beef Production (P)

Bailey McKay, Valley Heights

Gold

Dairy Production (E)

Tricia Schmitz, Axtell

National Finalist

Dairy Production (P)

Tracy Schmitz, Axtell

Gold

Diversified Agricultural Production

Caleb Obermeyer, Marysville

Silver

Diversified Crop Production (E)

Clint Kroupa, Marion-Florence

Gold

Diversified Crop Production (P)

Drew Miller, Chapman

National Finalist

Diversified Horticulture

RaeLynn McClelland, Mission Valley 

Bronze

Diversified Livestock Production

Kyle Anderson, Chapman

National Finalist

Emerging Agricultural Technology

Kevin Morrow, Riverton

Silver

Environmental Science & Natural Resource Mgnt

Allex Kowalsky, Labette County

Silver

Equine Science (E)

Jennifer Wisniewski, Paola

Gold

Equine Science (P)

Sarah Johnson, Chapman

National Finalist

Fiber &/or Oil Crop Production

Christopher Pinnick, Washington County

Silver

Forest Management

Nils Bergsten, Holton

Gold

Goat Production

Nikole Cain, Mission Valley

National Finalist

Grain Production (E)

Tate Tremblay, Hill City

Silver

Grain Production (P)

Blake Richmeier, Holcomb

National Finalist

Home and/or Community Development

Abbie McAlister, West Elk

Silver

Landscape Management

Lane Coberly, Chapman

National Finalist

Nursery Operations

Sarah Plum, Sabetha

Bronze

Outdoor Recreation

Garrett Geesling, Fairfield

Gold

Poultry Production

Nicholas Meyer, Marion-Florence 

Silver

Sheep Production

Emily Mackey, Central-Burden

Gold

Small Animal Production & Care

Alicia Maloney, Marion-Florence

Participant

Specialty Crop Production

Ryan Stewart, Washington County

Silver

Swine Production (E)

Brett McGee, Yates Center

Silver

Swine Production (P)

Tristan Davis, Central Heights

National Finalist

Turf Grass Management

Stone Hayden, Chapman

National Finalist

Vegetable Production

Kaylin Fink, Chapman

Silver

Veterinary Science

Samantha Nickelson, Hill City

Gold

Wildlife Management

Kacy Schlesener, Mission Valley

National Finalist

More Stories

Five students Qualify to participate in the National FFA Agriscience Fair

14 Kansas FFA Members named National Proficiency Finalists

2014 National FFA National Chapter Award Results Annouonced

KAAE Educators Receive Awards at CTE Summer Conference

Reminder- FFA Hunger Heroes Challenge

Husker Harvest Days Food Drive

Congratulations!

Governor Brownback Declares June is Kansas Dairy Month

All News Stories