1005NutrientAnalysissr.cfm Nutrition analysis worth the cost
Home News Livestock Crops Markets Hay, Range & Pasture Home & Family Classifieds Resources This Week's Journal



Farm Survey


AgriMartin
Journal Getaways


Reader Comment:
by ohio bo

"An excellent essay on fairs that brought back many memories for me. In my part"....Read the story...
Join other discussions.

Nutrition analysis worth the cost

Advertisement

By Bruce L. Fickenscher

CSU Southeast Area Extension, Range/Livestock

So feed is short and your livestock are hungry. You either bought some feed or harvested some from your own property (alfalfa, sorghum, weeds, etc.). It is time to break into the stack and feed your livestock. The next day you go out and some of your herd is staggering around like they have been on an all-night bender or (worst-case scenario) several of your animals are already in the happy pastureland. Did you have your feed tested for nitrates or other toxic compounds? Because of the drought conditions this year, immature crops that have been stressed or dried out due to drought prior to reaching plant maturity may have a high concentration of nitrates and/or prussic acid. Without testing, sudden death of animals is usually the first sign of a problem.

Scenario 2: You have been feeding for a month or so, but your livestock just do not seem to be gaining Body Condition like you expected or wanted. You are feeding the same variety of feed you have always fed, but this year it just did not get the usual amount of growth. Have you ever had a nutrient analysis done on your feed to balance your animals ration with its needs?

According to the Agriculture Marketing Service, hay prices in southeast Colorado are running upwards of $200 per ton for good quality, corn is bringing $7 to $8 per bushel, and $400 to $600 per ton of protein supplement. Add to this that cows are bringing in the $1,000 range and calves in at $500 to $800 (give or take).

Given all of these factors, livestock producers are encouraged to have their feed sources tested, either for nutrient content, the presence of nitrates, or both. For a relatively small cost of approximately $20.including shipping and handling, a nutrient analysis can be done. A nitrate test will run around $10. Looks like pretty cheap insurance! From these tests your local CSU Extension Office can help you balance a ration to fit the physiological stage of the specific class of your livestock.

For more specific information on the nutritional status of your herd, the Grazing Animal Nutrition Lab at Texas A&M offers the NUTBAL test. For a cost of $35 plus shipping and handling, a fecal sample from your herd is submitted to determine the nutritional status of grazed forages. From this test it can be determined what you need to do to balance your animal's ration. More information may be obtained by going to http://cnrit.tamu.edu/ganlab/pagesmith/7. From past experience, energy is more of a limiting factor in most livestock rations, not protein, and usually more economical to supplement.

For more information on submitting samples for testing or analyzing the results of tested samples, contact your local CSU Extension Office or find us on the web at http://www.extension.colostate.edu/SEA.

Date: 11-26-2012



Google
 
Web hpj.com

Copyright 1995-2014.  High Plains Publishers, Inc.  All rights reserved.  Any republishing of these pages, including electronic reproduction of the editorial archives or classified advertising, is strictly prohibited. If you have questions or comments you can reach us at
High Plains Journal 1500 E. Wyatt Earp Blvd., P.O. Box 760, Dodge City, KS 67801 or call 1-800-452-7171. Email: webmaster@hpj.com

 

Archives Search



Inside Futures

Editorial Archives

Browse Archives